ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
Odpowiedź, która nie satysfakcjonuje... 11.10.2011r.
28 września w materiale "Jakby pisać na Berdyczów..." zacytowaliśmy treść pisma, jakie skierował Zarząd MKS Debrzno do Zarządu Pomorskiego Związku Piłki Nożnej w dniu 5 sierpnia 2011r. oraz wyraziliśmy naszą opinię co do braku jakiejkolwiek reakcji.
O sprawie obszernie pisaliśmy także w artykule "Powolne zabijanie futbolu" na stronie internetowej klubu 4 sierpnia 2011r. W dużej mierze dotyczyła ona radykalnego wzrostu zryczałtowanych należności za przejazdy na mecze sędziów, obserwatorów i delegatów, którą to decyzję, podjętą przez związek bez konsultacji z kimkolwiek, oprotestowaliśmy. Sytuacja uległa zmianie Drodzy Kibice, gdyż klub otrzymał wreszcie odpowiedź z Gdańska. Oto korespondencja, która nadeszła do MKS-u 5 października (pismo sporządzone z datą 27 września, L.dz. 91/KS/11):

"W odpowiedzi na pismo z dnia 05.08.11 Zarząd Pomorskiego ZPN wyjaśnia, że zmiany w zryczałtowanej należności za przejazdy sędziów, obserwatorów i delegatów na zawody piłki nożnej podjęte uchwałą nr 630/Z/11 z dnia 27.06.11 nastąpiły w wyniku realizacji postulatów zgłoszonych na Konferencji Sprawozdawczej Delegatów Kolegium Sędziów Pomorskiego ZPN odbytej w dniu 21.04.11 w Gdańsku.
Podstawą do zgłoszenia tego postulatu był fakt, że koszty podróży na zawody drużyn klas okręgowych i niższych były naliczane zgodnie z uchwałą nr 2/7 z dnia 25.01.2003 Prezydium Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, według aktualnych stawek kosztów biletów PKP pociągów osobowych. W późniejszych latach były one korygowane tylko wówczas, gdy nastąpiła zmiana cen tych biletów.
Ze względu na to, że pociągi osobowe zostały przez PKP wycofane z komunikacji i praktycznie aktualnie ich nie ma, koszty dotychczasowe były absolutnie nieadekwatne do rzeczywistości.
Obecna tabela jest jednolita na zawody IV ligi i pozostałych klas w ramach rozgrywek okręgowych.
Zarząd Pomorskiego ZPN w pełni zdaje sobie sprawę, że poniesie to za sobą wzrost wydatków dla klubów niższych klas, ale sytuacja wymagała takiej decyzji. Obecnie podstawowym środkiem komunikacji w podróżowaniu na zawody w regionie woj. pomorskiego są samochody osobowe, których zwrot kosztów w ramach delegacji wg stawek krajowych wynosi 0,83 zł./km. Natomiast w zakładanej tabeli w zależności od odległości nie przekracza 0,50 zł/km.
Zarząd Pomorskiego ZPN w swych postanowieniach uwzględnia trudną sytuację finansową klubów klas niższych i jeżeli decyduje się na podjęcie decyzji, która w pewnym stopniu je obciąża, to jest to podyktowane racjonalnymi powodami."


W związku z tym, iż w wielu kwestiach odpowiedź działaczy związku jest niezadowalająca spróbujemy się do niej ustosunkować w poniższych punktach:

1. Pismo kierowaliśmy do Zarządu Pomorskiego ZPN, a nie do Kolegium Sędziów, bo nie ta komórka podejmowała decyzję o podniesieniu opłat. Dziwi nas więc nieco, że korespondencję zwrotną nadesłano z Kolegium Sędziów i podpisano przez przewodniczącego tego gremium Jerzego Kacprzaka, jedynie z towarzyszeniem p.o. Prezesa związku Andrzeja Szczepańskiego. Może to szczegół, ale rodzi się pytanie czy inni członkowie zarządu, odpowiedzialni przecież za uchwalenie tego postanowienia, znają treść listu z Debrzna i idąc dalej (to najważniejsze!), czy w ogóle wiedzieli nad czym głosują w czerwcu?

2. W odpowiedzi z Gdańska nie poruszono w żaden sposób sprawy podwyżek innych opłat, czyli tzw. "startowego" za udział w rozgrywkach seniorów i zespołów juniorskich. Reakcji na nasze wątpliwości brak, a przecież nie dość, że stawki uległy zwiększeniu, to nie można ich było uregulować w dwóch ratach (jesienią i wiosną), tak jak dotychczas, tylko od razu w całości. Czy tak trudno zrozumieć, że powoduje to spore problemy z domknięciem budżetów, tworzonych w klubach w większości przypadków w systemie rocznym, a nie sezonowym?

3. Wątek odnoszący się do PKP jest bodaj najbardziej "smakowity". Pisanie, że praktycznie nie ma w Polsce pociągów osobowych jest czystą konfabulacją i wzbudza uśmiech politowania. PKP zmieniło nazewnictwo swoich składów (np. pospieszne zastąpiono TLK, osobowe przewozami regionalnymi itp.), ale twierdzenie, iż pociągów o takim statusie już w naszym kraju "praktycznie" nie uświadczysz, jest delikatnie rzecz ujmując mijaniem się z prawdą. Jakimi bowiem są te kursujące chociażby na liniach Słupsk- Szczecinek, Tczew- Chojnice- Piła czy w ramach trójmiejskiej SKM? TGV, a może Shinkansen? Tak, kolej w kraju nad Wisłą przeżywa kryzys i można go określić mianem permanentnego. Zlikwidowano w ciągu kilkunastu minionych lat wiele kilometrów szlaków, wyrzucono z rozkładu jazdy mnóstwo połączeń, ale kategoria pociągu osobowego, wprawdzie pod innym szyldem, lecz istnieje nadal i trudno np. spodziewać się, aby w niedalekiej przyszłości na wymienionych przykładowo trzech liniach nagle zaczęły jeździć ekspresy...

4. Doprawdy nie trzeba być profesorem matematyki, żeby wychwycić wierutne kłamstwo umieszczone w akapicie odnoszącym się do tzw. "kilometrówki" dla sędziów. Nie uwierzyliśmy po prostu na słowo działaczom z Gdańska i sprawdziliśmy jeszcze raz nieszczęsną tabelę uchwaloną 27 czerwca 2011r. Co się okazuje? Sędzia delegowany na mecz np. z Człuchowa do Debrzna mieści się w tabeli w przedziale 16-20 km (w jedną stronę). Zatem przejedzie maksymalnie 40 kilometrów. Skoro działacze uważają, że uchwalona stawka nie przekracza 50 groszy za kilometr, to jakim cudem nakazują klubom płacić 36 złotych zamiast dwudziestu? Dopiero w dalszej części zestawienia opłaty rzeczywiście zbliżają się (powoli) do 0,50 zł. za km, by w końcowej fazie nawet stać się niższymi (przedział 180-200 km).

5. Argument o tym, iż Zarząd Pomorskiego ZPN w swoich postanowieniach uwzględnia trudną sytuację finansową klubów i jeśli podejmuje decyzje je obciążające to "jest to podyktowane racjonalnymi powodami" można (przykro nam, ale taka jest prawda) włożyć zwyczajnie między bajki. Owe "racjonalne" powody to bez wątpienia silne lobby sędziowskie we władzach związku, nic innego... Tymczasem jest oczywiste, że to głównie dzięki klubom ma sens istnienie związku. Ale czy ktoś się tym przejmuje?

::  Copyright © 2003-2021 MKS Debrzno  ::  Web design by Robert Białek  ::  Wszelkie prawa zastrzeżone  ::