AKTUALNOŚCI
Ogromna przewaga Kościana09.04.2020r.
Supersnajper Sokoła Wyczechy Łukasz Kościan to pierwszoplanowa postać klasyfikacji strzelców słupskiej okręgówki seniorów w rundzie jesiennej. 22 trafienia w 15 meczach to bilans wzbudzający respekt, ale z drugiej strony... to nic nowego. Kościan od lat ma opinię napastnika gwarantującego worek bramek, obojętnie w jakim zespole występuje. Tak samo jest w tym sezonie i filigranowy zawodnik jest na prostej drodze do korony w rankingu "goleadorów".

Piłkarz klubu z Wyczech jest wyjątkowo regularny, bo wiosną 2019 roku również pokonywał bramkarzy 22 razy i to był jego cały zysk w poprzednim sezonie, bo wówczas pierwszą rundę spędził w MKP Szczecinek. Godzi się nadmienić, iż ten futbolista był już w przeszłości najlepszym strzelcem klasy okręgowej, a było to w edycji 2015/2016, kiedy to cieszył się z goli 45 (!) - krotnie.

Za Kościanem "peleton" zawodników z dużą stratą, który otwierają Sebastian Marszałek z Echa Biesowice i Kamil Iwanicki z Jantarii Pobłocie (po 14 trafień). Czterech innych piłkarzy zdobyło ponad 10 bramek, a ósmą pozycję w klasyfikacji zajmuje Patryk Klejdysz. Debrznianin uzyskał 9 goli i dzieli tę lokatę z Damianem Jakubkiem z Kaszubii Studzienice oraz Grzegorzem Smolarkiem z Aniołów Garczegorze.

Runda jesienna to nie był dobry czas dla snajperów czerwono-niebieskich. Poza P. Klejdyszem w protokole sędziowskim wylądowało wprawdzie jeszcze ośmiu emkaesiaków, lecz żaden z nich nie strzelił więcej niż dwie bramki. Przypomnijmy, iż w kampanii 2018/2019 w czołówce mieliśmy dwóch przedstawicieli, tj. Krzysztofa Szawarniaka (21, cały dorobek wiosną!) i Szymona Malmona (18, niemal cały... jesienią). Tym razem "Szuwar" grał mało, bo wyeliminowała go kontuzja, a Szymon przerwał futbolowe występy i w ogóle nie był w tym okresie zgłoszony do ligi.

Kibice zobaczyli w I rundzie w 120 konfrontacjach o punkty 508 goli, co daje średnią 4,23 na jeden mecz oraz 33,86 na pojedynczą kolejkę. Najczęściej piłka lądowała w siatce w dziesiątej serii (49!), z kolei najrzadziej, bo zaledwie 21-krotnie w dwunastej kolejce. W czterech spotkaniach padł bezbramkowy remis, a wszystko zaczęło się już w inauguracyjnej serii od potyczki Karola Pęplino z MKS-em Debrzno. Ponadto identyczny rezultat zanotowano w zawodach, w których wzięły udział Jantaria Pobłocie i Piast Człuchów (czwarta kolejka), Myśliwiec Tuchomie i Bytovia II Bytów (dziewiąta) oraz Karol i Bytovia II (czternasta). Najwięcej goli (jedenaście) zdobyto w meczu Anioły Garczegorze- Kaszubia Studzienice (9:2) w piątym weekendzie okręgówki. Gospodarze strzelili w sumie 288 bramek, goście sporo mniej, bo 220. Miejscowi uzyskali więcej trafień od swoich rywali w dziesięciu seriach, przyjezdni byli skuteczniejsi w czterech, natomiast w jednej (trzeciej) obie strony zdobyły po dwanaście goli, wychodząc na remis.

W siedmiu przypadkach mówiliśmy o trafieniach samobójczych. Na liście beneficjentów było dokładnie tyle samo, czyli siedem drużyn: Echo Biesowice, MKS Debrzno, Anioły Garczegorze, Start Miastko, Jantaria Pobłocie, Sparta Sycewice i Sokół Wyczechy. W grupie "nieszczęśników", którzy w ten pechowy sposób tracili bramki są cztery ekipy: GTS Czarna Dąbrówka (trzy!), Zawisza Borzytuchom, Start Miastko i Karol Pęplino.

Piast Człuchów to ekipa, dla której gole zdobywało aż 15 zawodników i na tej liście biało-niebiescy przodują. Czternaście osób trafiało na chwałę Sparty Sycewice, a trzynaście Myśliwca Tuchomie. Zaledwie sześciu futbolistów Kaszubii Studzienice widnieje w rankingu strzelców. Dla zespołu Sławomira Słonki sposób na bramkarzy znalazło dziewięciu piłkarzy, co plasuje czerwono-niebieskich na dziesiątym miejscu wespół z Zawiszą Borzytuchom. Ogółem 160 "grajków" przynajmniej raz cieszyło się z gola.

Na koniec w materiale o "soli" piłki nożnej zawsze czynimy to samo i nie inaczej będzie teraz. Oto wykaz zawodników, którzy zanotowali w meczu hat tricka lub... jeszcze więcej, czyli cztery lub pięć trafień. Niestety, tym razem bez emkaesiaków, gdyż jesienią żadnemu z nich ta sztuka się nie udała.

5- Łukasz Kościan (Sokół), Kamil Iwanicki (Jantaria)
4- Kościan, Bartłomiej Kuźmiński (Barton)
3- Damian Formela (Anioły) dwa razy, Karol Petrus (Karol) dwa razy, Adam Gołąb (Karol), Hubert Syldatk (Bytovia II), Dawid Wachnik (Piast), Grzegorz Smolarek (Anioły), Paweł Duszkiewicz (GTS), Sebastian Marszałek (Echo), Damian Jakubek (Kaszubia), Łukasz Czarnowski (Piast), Damian Kopciński (Sparta), Samuel Wirkus (Myśliwiec)

::  Copyright © 2003-2021 MKS Debrzno  ::  Web design by Robert Białek  ::  Wszelkie prawa zastrzeżone  ::