HISTORIA › ŻAGIEL
LKS Żagiel Debrzno

Miejski Klub Sportowy Debrzno istnieje od 1992 roku. Wcześniej przez 46 lat działał nad Debrzynką Ludowy Klub Sportowy Żagiel, będący zatem protoplastą dzisiejszego MKS-u. Tak naprawdę istnieje ogromny deficyt wiarygodnych materiałów z działalności Żagla. Nie zachowało się zbyt dużo potwierdzonych informacji o historii poszczególnych sekcji. Wiadomo, że na przestrzeni ponad 40 lat działały następujące: piłka nożna, tenis stołowy, boks, podnoszenie ciężarów, piłka ręczna, siatkówka, szachy i brydż sportowy. Naturalnie najpopularniejszy był zawsze futbol. Piłkarze Żagla zdecydowaną większość sezonów spędzali w klasie A, tylko dwukrotnie awansując do klasy okręgowej. Jednosezonowe pobyty w okręgówce (1983/84 i 1990/91), kończyły się natychmiastowym spadkiem. W tej sytuacji za największy sukces sekcji należy uznać tytuł mistrza okręgu juniorów w 1986 roku i awans do ligi międzywojewódzkiej. Udział w lidze "M" był już ponad siły młodych futbolistów. Kłopoty organizacyjno-kadrowe zadecydowały o wycofaniu juniorów Żagla z rozgrywek już po rundzie jesiennej. Seniorzy Żagla nie osiągnęli w swojej historii spektakularnych sukcesów, jednak nie znaczy to, że w klubie brakowało utalentowanych zawodników. W latach 70-tych i 80-tych za najlepszych można uznać miedzy innymi Romana Kitowskiego, Mirosława Łepka, Romana Gołębiewskiego czy Wiesława Koronowicza. Karierę poza Debrznem zrobił jednak tylko Koronowicz, który występował z powodzeniem (a potem został trenerem) trzecioligowych Czarnych Witnica. Mecze rozgrywane na ładnie usytuowanym stadionie w Debrznie zawsze gromadziły pokaźną widownię, jedną z liczniejszych w okręgu słupskim.
Wiele sukcesów mają na swoim koncie bokserzy Żagla. Sekcja zawiązana w połowie lat 80-tych i kierowana przez Zygmunta Jasińskiego oraz trenera Andrzeja Kucia, dochowała się kilku pięściarzy powoływanych do kadry narodowej juniorów. Wystarczy wymienić nazwiska Waldemara Mężykowskiego, Roberta Pelca, Krzysztofa Gierłowskiego, Mariusza Wójcika, Grzegorza Budnika. Dużym zainteresowaniem widzów cieszyły się turnieje bokserskie rozgrywane w sali Klubu Garnizonowego.
Ciekawą kartę w historii klubu zapisali również pingpongiści. Sekcja szczególnie rozwinęła się pod koniec lat 80-tych, gdy w Żaglu podjął pracę znany szkoleniowiec Zbigniew Podgórski. Drużyna mężczyzn regularnie plasowała się w czołówce klasy okręgowej, a juniorzy zajmowali czołowe lokaty w wojewódzkich turniejach klasyfikacyjnych, kwalifikując się do rozgrywek makroregionalnych. Z grupy młodych debrzneńskich tenisistów największą karierę zrobił Andrzej Czubaty, od wielu lat zawodnik, a później także grający trener pierwszoligowej Tęczy Nowa Wieś Lęborska.
W drugiej połowie lat 70-tych prężnie działała pod kierunkiem Medarda Oleksiewicza sekcja podnoszenia ciężarów. Sztangiści Żagla startowali w klasie wojewódzkiej, oraz zdobywali czołowe lokaty w mistrzostwach województwa i eliminacjach Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. Pozostałe sekcje choć nie zanotowały wielu znaczących sukcesów na miarę ponadregionalną, to jednak służyły mieszkańcom miasta i gminy i skupiały wielu miłośników sportu. Problemy organizacyjno-finansowe, jakie pojawiły się na początku lat 90-tych przesądziły o postawieniu w stan likwidacji LKS Żagiel. Ostatecznie wiosną 1992 roku klub zakończył działalność.

Więcej historii Żagla w książce: "MKS Debrzno 1992 - 2002"

::  Copyright © 2003-2024 MKS Debrzno  ::  Web design by Robert Białek  ::  Wszelkie prawa zastrzeżone  ::